Ses Bariyeri

Ses bariyeri genellikle otoyol, köprü, tren yolu gibi gürültünün yüksek olduğu alanlarda kullanılan bariyer sistemleridir.

Ses Bariyeri Fiyatları ve modelleri
ses bariyeri

Ses Bariyeri Özellikleri

Model SB1
Malzeme Kauçuk
Ölçüler 100 cm x 200 cm x (+-%5)
Kalınlık 80 mm (+-%5)
Yüzey Özellikleri 10 cm x 10 cm Ses İzolasyon Odaları
Görsel Özellikler Dekoratif Amaçlı Çim Seçenekleri, Müşteri Logo Uygulaması
Standartlar EN 14388, EN 1793, EN 1794, EN 14389, EN 16272
Garanti 10 Yıl

Yükleme

20’lik Konteyner 5 Palet 75 Adet  = 12.500 kg
40’lik Konteyner 10 Palet 150 Adet  = 25.000 kg
13.60 TIR 10 Palet 150 Adet  =25.000 kg

Ölçümler ve Değerler

Hatko Ses Bariyerleri uygulama öncesi yapılan simülasyon çalışması ile kesin sonuçlar verir.

Fiyatları

 

Ses bariyeri özellikleri ve fiyatları hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Avantajları

 • Oto yol gürültüsünün şiddetini azaltır.
 • Estetik görünümü ile manzaraları bozmaz.
 • Geri dönüşümlü kauçuk malzemeden üretilmiştir.
 • Çift yüze sahip  estetik dokusu ile çevreye uyumu yüksektir.
 • Ekstra dayanıklılık için sert bir omurga ile güçlendirilmiştir.
 • İhtiyaç halinde kolaylıkla taşınabilir. De-Monte 'dir.
 • Yangına dayanıklılık gibi bir hususiyeti vardır.
 • Aşınmaya karşı son derece mukavemetlidir.
 • EN 14388, EN 1793, EN 1794, EN 14389, EN 16272
  ve TÜV kalite sertifikalarına sahiptir.

** Standart testlerimiz devam etmektedir.

FİYAT ve DETAY İÇİN

SES BARİYERİ NEDİR?

Otoyol Gürültü Bariyerleri

Ses bariyeri genellikle otoyol, köprü, tren yolu gibi gürültünün yüksek olduğu alanlarda kullanılan bariyer sistemleridir.

Ses bariyeri uygulaması yapılan alanda araç gürültüsü şehrin içine yayılmaz ve kişileri gürültünün zararlı etkilerinden korumaktadır. EPDM Ses bariyeri sistemleri kauçuk malzeme kullanılarak üretilir ve oldukça dayanıklıdır. Hatko Ses Bariyerleri olarak gürültünün zararlı etkilerinden sizleri korumak için ses bariyeri uygulamasını her alana istediğiniz yükseklik ve genişlikte uygulayabiliyoruz.

Gürültü bariyeri ses bariyerinin bir diğer ismidir. Aynı işleve sahip bu ürün gürültü seviyesine bağlı olarak ses engelleyici sistemler olarak üretilir. Peki gürültü nasıl ölçülür? Gürültü bariyerlerinin işlevi bu noktada nedir? Gürültü bariyerleri kaç desibel sesi engelleyebilir? İnceleyelim.

Ses dalgasının frekansı, saniyedeki salınımların sayısı ile hesaplanır. Frekansın birimi Hertz (Hz)’dir. Sesler çok geniş frekans aralıklarında var olur; genç insanların işitme menzili 20 Hz ile 20.000 Hz arasındadır. Alçak tonlarda, hava parçacıkları yavaşça salınır ve bas tonlar üretir. Yüksek tonlar, tiz sesler verir. Yüksek ve alçak arasındaki sınır genellikle 500 Hz’dir.

Desibel Nedir?

Sesin gücü, diğer bir deyişle ses seviyesi dB biriminde gösterilir. Ses seviyesinde 1 dB’lik artış zar zor duyulabilir. İşitme aralığında bir noktada ses seviyesindeki 10 dB’lik bir artış, kulak tarafından iki misli yüksek ses gibi algılanır. Tam aksi durumda, 10 dB’lik bir düşüş, ses seviyesinin %50 azalması şeklinde algılanır.

Görüldüğü üzere bir sesin gürültü olarak tanımlanabilmesi için hem tonunun hem de frekansının rahatsız edici yükseklikte olması gerekmektedir. Ses yüksekliği bu denli rahatsız edici noktaya ulaştıktan sonra devreye ses bariyerleri girmektedir. Şimdi gelin hep birlikte ses bariyerlerinin hayatımızı nasıl kurtardığını inceleyelim. Öncelikle ses bariyerleri nedir bir bakalım;

Ses Bariyeri Uygulaması

Ses bariyeri (ses duvarı, gürültü duvarı, ses çarpması, ses bariyeri veya akustik bariyer olarak da bilinir), hassas arazi kullanım alanlarının sakinlerini gürültü kirliliğinden korumak için tasarlanmış bir dış yapıdır. Gürültü istenmeyen rahatsız edici ses tonunu ifade eder ve gürültü bariyerleri de bizleri bu hasarlardan koruyan gelişmiş teknoloji ile üretilen bariyer sistemleridir.

Gelişen teknoloji ile birlikte artık gürültünün zararlı etkilerinden korunmak çok kolay. Özellikle büyük şehirlerde yaşıyor iseniz her gün araç ve korna sesine maruz kalıyorsunuzdur. Bunun yanı sıra fabrika çevrelerinde ve inşaat alanlarında da çok fazla gürültü olmakta ve ses bariyeri uygulaması bunu engellemek için yapılmaktadır.

Gürültü kirliliğini önlemenin en kolay yolu ses bariyerlerini kullanmaktır. Ses bariyerleri sayesinde otoyol gürültüsü tamamen engellenir ve şehir içinde yaşayan insanlar daha huzurlu bir yaşam sürebilirler.

Bu yüzden Türkiye’nin en iyi ses bariyeri üreticisi Hatko ile iletişime geçerek gürültü derdinden kurtulabilirsiniz.

Ses Bariyeri Özellikleri Nelerdir?

Hatko Ses Bariyeri olarak ürettiğimiz ses bariyeri klasik modeldir ve model ismi SB1'dir. Malzeme tamamıyla kauçuktur ve farklı bir malzeme tercih edilmez. Sadece yalıtım noktasında sağlamlaştırılması açısından kauçuğun işlenme tarzı farklıdır. Ölçüler genel olarak standarttır fakat talebe göre özelleştirilebilir. Bu noktada 1 metreye 2 metre ve 80 mm kalınlıkta ses bariyeri görülebilir.

Yüzeyinde 10x10 cm ses odaları bulunmaktadır. Bu ses odaları sayesinde, ses dışarı çıkmaz ve dışarıdan oyuk gibi görünen yerlerde birikir. Kauçuğun yapısı sayesinde de biriken ses tekrardan geldiği noktaya gönderilir.

Tasarımında farklı renkler ve desenler tercih edilebilir. Günümüzde şehir silüetine uygun olması ve sırıtmaması açısından genel olarak çim seçenekleri tercih edilmektedir. Yine Belediye ve firmalar için logo uygulaması da yapılabilmektedir. Bu noktada hayal gücünün ulaştığı her türlü baskı uygulaması ek maliyetlerle birlikte yapılabilir.

Yükleme yapılırken 20'lik konteyner için 5 palet 75 adet toplam olarak 12.500 kg ses bariyeri yükleniyor. 40'lık konteyner için 10 palet 150 ade, 25.000 kg ses bariyeri yüklenmektedir. Son olarak 13.60 tır için ise yine 10 palet - 150 adet 25.000 kg yükleme yapılmaktadır.

Ses bariyerleri trafik gürültüsünün şiddetini direkt olarak azaltmaktadır. Göze hoş gelen son derece modern tasarıma sahiptir. Geri dönüşümlü malzemeden üretilmesi, onu doğaya faydalı bir ürün olarak kazandırmaktadır. Yüzeyi çift dokuya sahiptir. Ek olarak omurga güçlendirmesi yapılmıştır. Bu güçlendirme onu en sert hava koşullarına dahi hazırlıklı kılmaktadır. Diğer özellikleri ise aşağıdaki listede sıralanmıştır:

 • Yanmaz malzemeden üretilmiştir, kesinlikle alev almaz.
 • Tüm doğa olayları ve ısıya karşı dayanıklıdır.
 • Aşınmaya karşı dayanıklı yapısı vardır. Onlarca yıl kullanılabilir.
 • Ses yalıtımının yanı sıra hayvan güvenliğini de sağlamaktadır.
 • İhtiyaç durumunda oldukça kolay bir şekilde taşınır ve farklı bir noktaya montajlanabilir.
 • EN 14388, EN 1793, EN 1794, EN 14389, EN 16272 ve TÜV kalite sertifikaları bulunmaktadır.
 • En sık tercih edilen renkler kahve, kiremit, siyah ve yeşildir.

Neden Ses Bariyeri Kullanılmalı?

Teknolojinin ilerlemesi, yaşam şartlarının değişmesi ve alım gücünün her geçen gün daha yüksek bir hale gelmesi sebebiyle son zamanlarda Dünya genelinde ham araç üretimi, hem de trafik yoğunluğu oldukça artış göstermiş durumdadır. Önceki zamanlarda insanların şehir hayatından beklentisi düzgün bir ekonomi, doğru komşuluklar olarak şekillenirken; bugün en önemli konu huzur olmuştur.

Bu huzuru etkileyen en önemli sebeplerden biri de gürültüdür. Bugün bakıldığında özellikle otoyol kenarında bulunan bölgelerde araçlar tarafından oluşturulan ses oldukça rahatsız edici bir hale gelmiştir. Trafik yoğunluğunun artması ve artık arabanın zorunlu ihtiyaç olması sebebiyle de; doğru orantıda yol yapım çalışmalarına daha da ağırlık verilmiştir. Hal böyleyken; ses bariyerinin kullanılması artık zorunlu hale gelmiştir. Bu sayede otoyol kenarlarında bulunan bölgelere araçların çıkardığı rahatsız edici sesler ulaşmamaktadır. Peki, bir otoyolda neden gürültü  bariyeri kullanılmalıdır? İşte ses bariyerinin getirdiği avantajlar:

 • Gürültü kirliliğini engeller, araç seslerini otoyol içerisine hapseder.
 • Birbirinden farklı tasarımlara sahip ses bariyerleri sağladığı fonksiyonel faydanın yanı sıra görünüm açısından da farklı bir tarz katar.
 • Yapım malzemesinin kalitesine bağlı olarak sesi 0 noktasına kadar düşürülebilir.
 • Özellikle otoban gibi alanlarda; yüksek hız sesini absorbe eder ve sonradan eklenen, ses seviyesi yüksek egzozların sesini otoyoldan dışarıya çıkarmaz.

Ses Bariyeri Fiyatları Ne Kadardır?

Ses bariyeri fiyatları ile ilgili net bir şekilde “X TL’dir” gibi bir fiyat bilgisi vermek mümkün değildir. Çünkü yazının başında giriş olarak bahsettiğimiz üzere ses bariyeri fiyatları etkileyen birçok değişken vardır. Bunun için sağlıklı fiyat bilgisine sahip olabilmek adına bizlerle sitemiz üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Eğer cep telefonu ile ulaşmak isterseniz +90 212 803 09 01 ve +90 212 803 09 02 No’lu iletişim hatlarımızdan iletişim kurabilirsiniz.

10 yıl boyunca garantili olarak sunduğumuz ses bariyeri modeli SB1’dir. Kauçuk malzemeden imal edilen söz konusu ses bariyerinin ölçüleri ortalama olarak 100 cm x 200 cm şeklindedir. Bu oran + / - %5 şeklinde değişim gösterebilir. Yine 80 mm kalınlığı bulunan bu bariyerler; dekoratif amaçlı çim seçenekleriyle tasarlanabilirken müşteriye özel logo çalışması da yapılabilir halde üretilmektedir. Öte yandan; EN 14388, EN 1793, EN 1794, EN 14389, EN 16272 standartlarının tamamına uygundur.

Yukarıdaki özelliklere eksiksiz bir şekilde sahip olan ses bariyerinin fiyatlarını etkileyen birçok etken olduğundan bahsetmiştik. O etkenler aşağıda sıralanmıştır:

 • Uygulama yapılacak alan (Otoyol, demir yolu, duble yol)
 • Alandaki trafik yoğunluğu
 • Uygulanacak alanın büyüklüğü
 • Uygulanacak alanın özellikleri (ek bir işlem gerektirip gerektirmediği)
 • Ek talepler (Logo, çim, mozaik tasarımı vs.)

Bu etkenler fiyatlarda direkt değişim yaşattığından dolayı iletişime geçmeniz, fiyat bilgisi açısından daha sağlıklı bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Ses Bariyeri Uygulaması

Temelde bakıldığında ses bariyeri ve gürültü bariyeri aslında aynı amaçlar doğrultusunda kullanılmaktadır. Fakat gürültü bariyerleri; ses bariyerlerine kıyasla daha çok gürültünün bulunduğu ve trafiğin fazla olduğu bölgelerde tercih edilmektedir. Bunun için başta otoyollar olmak üzere; tren yolu, havaalanı gibi alanlarda görülen paneller gürültü bariyeridir. Ses bariyeri ile karıştırılmamalıdır.

Ses bariyeri daha çok sanayilerde tercih edilen bir üründür. Uygulaması gürültü bariyeriyle benzer nitelikler taşısa da bir tık farklıdır. Çünkü yapısal olarak gürültü bariyerine göre daha kibar bir yapıya sahiptir. Oldukça yüksek ses seviyesine yani gürültüye maruz olan sanayi yerleşimlerinde fabrika çevrelerine ya da genel olarak tüm sanayi bölgesinin çevresine ses bariyeri uygulaması yapılmaktadır.

Bunun için öncelikli olarak alan analizi yapılmalı, gürültü seviyeleri ölçülmeli ve nerelerde bariyer uygulaması yapılacağı netleştirilmelidir. Bunun sonrasında ise gerekli zemin çalışmaları yapılarak ses bariyerlerinin döşeme işlemi başlamalıdır. Uygulaması oldukça kolaydır. Uygulama sonrasında paneller tekrar sökülebilir, söküldükten sonra da farklı yere taşınabilir.

Hatko Ses Bariyerleri’nin Amacı Nedir?

 • Hatko’nun amacı sadece ürünü satmak değil aynı zamanda sizlerin probleminize bir çözüm üretmektir.
 • Bu yüzden her zaman %100 müşteri memnuniyetini düşünerek çalışmalarına devam etmektedir.
 • Yaşadığınız ortamı mümkün olan en düşük maliyetle korumak için bariyerinizi sıfırdan tasarlama konusunda sizlere yardımcı olacağız.
 • İşinizin büyüklüğünden bağımsız olarak, bütçenizi bozmadan gürültü seviyesini azaltmak için tek taraflı veya iki taraflı, ses emici veya yansıtıcı malzemelerin doğru karışımına sahibiz.
 • Emici Ses Duvarı Bariyerleri, hafif modüler paneller veya panjurlar ile maksimum gürültü azaltma sağlar.
 • Gürültü bariyeri sisteminin kurulumu ve taşınması kolaydır.
 • Paneller ve panjurlar galvanizli çelik veya alüminyumdan yapılmıştır ve hava koşullarına dayanıklı polyester toz boyayla boyanmıştır.
 • Yüzey aynı zamanda grafiti yapılabilme ihtimaline karşı dayanıklı ve temizlenebilir.
 • Mevcut bir duvar, yansıyan sesi azaltmada etkin ve düşük maliyetli bir yöntem olarak ses emici kaplama panelleriyle kaplanabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Ses bariyeri ile ilgili sıkça sorulan soruları sizler için derledik. Eğer bu sorular haricinizde herhangi farklı bir soru bulunuyorsa yukarıda verdiğimiz iletişim hattı üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Şehir içi trafiğini olumsuz etkiler mi?

Ses bariyeri şehir içi trafiği asla olumsuz etkilemez. Çünkü araçların geçiş güzergahı üzerine montajlanan herhangi bir şey yoktur. Aracın geçiş yapamayacağı; yolun kenar bölgelerine döşenmektedir.

Şehir silüetini bozar mı?

Ses bariyeri ile ilgili sorulan bir diğer soru ise şehir silüetini bozup bozmaması oluyor. Hatko Ses Bariyeri olarak en dikkat ettiğimiz konulardan biri olan şehir silüeti sayesinde tamamen uyumlu bariyerler üretiyoruz. Özellikle tarihi alanlarda; tarihi dokunun bozulmaması ve gürültünün en az seviyeye indirilmesi için özel baskı bariyerler tercih edilebiliyor.

noise barrier
TOP