Gürültü Perdesi

Modern şehirlerde kirlilik, fiziksel ve zihinsel sağlık için önemli bir faktördür. İnsanların mutluluğu, havanın, suyun ve çevrenin netliğine bağlıdır. Gürültü kirliliğini açıklarken, yeni kirlilik argümanları ortaya çıktı. Örneğin; vizyon kirliliği, gürültü kirliliği, teknoloji kirliliği, kelime kirliliği vb. Fakat en önemlisi gürültü ve ses kirliliğidir. Uzmanlar “bununla nasıl başa çıkacağız?” Sorusu için bir cevap ararken, gürültü engelleri, gürültü perdeleri ve akustik sistemler devreye giriyor.

road in forestgurultu kirliligi nedir ve nasil onlenir

ŞİMDİ SİPARİŞ VER!

Gürültü bariyeri , gürültüyü izole etmek için gürültü kaynağı ile etkilenen alan arasına yerleştirilen bir paneldir. Bu ürünler çoğunlukla, karayolları, köprüler vb. Boyunca trafik gürültüsünü yalıtmak için kullanılırlar. Ayrıca, jeneratör, kompresör vb. Makinelerin yalıtımında da kullanılır. Gürültünün yanında, gürültünün bir kısmı perde tarafından emilir. Bu nedenle, gürültü seviyesi bir miktar azalır.

Gürültü Bariyeri Kullanım Alanları;

 • Endüstriyel tesisler
 • Hastaneler,
 • Daireler – Siteler,
 • Oteller,
 • Limanlar, Havaalanları
 • Demiryolu yolları

Gürültü Bariyeri Çeşitleri;
İki tür gürültü engeli vardır. Bunlar akustik gürültü bariyeri ve şeffaf ses perdesidir.

Ses Perdesi

Akustik ses bariyeri metal Duvar gibi görünüyor. Paneller yan yana yerleştirilerek yapılır. Sesin bir kısmı panellerdeki malzemeler tarafından emilir.

Şeffaf Gürültü Bariyeri

Akrilik veya pleksiglastan yapılmıştır. Görünürlük kapsamaz. Bu nedenle, estetik görünüyor. Şeffaf ses perdesinde sönümleme katsayısı düşüktür. Sesin çoğu, gürültü kaynağının tarafında yükseliyor.

Rüzgar Bariyeri

Rüzgar bariyeri, araçların yoldan çekilmesini engellemek ve viyadükler, köprüler ve otoyollar gibi aşırı rüzgarlı bölgelerde rüzgar hızını keserek konforlu sürüş sağlamak için tasarlanmıştır.

Otoyol Gürültü Perdesi

Gürültü bariyeri bir gerekliliktir. Neden bunu söylediğimizi merak ediyorsunuz elbette. Cevap aslında çok basittir. Çünkü gürültü hayatımızın her alanında bizi etkileyen ve rahatsız eden bir etmendir. Özellikle otoyollarda gürültü oldukça fazla yaşanmaktadır. Araçların yaydığı gürültü insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir.

Çünkü bilimsel olarak kanıtlanan bir şeyi size ifade etmek istiyoruz. Gürültü zaman içerisinde kişilerin sağlıklarına özellikle sinir sistemine zarar veren bir etmendir. Çok fazla gürültüye maruz kalan insanlar zamanla agresif ve sinirli bir yapıya sahip olurlar. Özellikle trafiğin de etkisi ile sürekli trafikte olan kişilerin daha sabırsız ve sinirli olduğunu görebilirsiniz.

İşte bu yüzden otoyol gürültü perdesi, otoyol gürültü bariyeri yapılmaktadır. Ses izolasyonu sağlamanın en kolay yolu otoyol gürültü bariyeridir. Ayrıca ses bariyerleri çevresel bir gerekliliktir. Oldukça yüksek olarak inşa edilebilen gürültü bariyerleri çevreye oldukça faydalıdır. Otoyoldan gelen gürültüyü içerisine hapseden otoyol gürültü bariyerleri gürültünün dışarıya yayılmasına engel olur.

Gürültü bariyerleri imalatında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta dayanıklılık ve görselliktir. Gürültü perdesi kötü hava koşullarına karşı dayanıklı olmalıdır. Çünkü sürekli dışarıda ve soğuk havada yağmur ve kara maruz kalacaktır. Bu yüzden gürültü bariyeri kötü hava koşullarına karşı dayanıklı olarak üretilir.

Hatko Ses Bariyeri olarak sizlerin şehir hayatında rahat etmeni için en dayanıklı ve görsel açıdan oldukça güzel ses bariyeri imalatı yapıyoruz. Ses bariyeri uygulaması kauçuk malzeme kullanılarak yapılır. Çünkü kauçuk hem esnek hem de dayanıklı bir malzemedir. Kötü hava koşullarında paslanmadığı için de oldukça avantajlıdır.

Akustik ses bariyeri gürültüyü kaynağında yakalar ve çevreye yayılmasını engeller. Bu da kişilerin rahat ve huzurlu bir ortamda yaşayabileceği anlamına gelir.

Özellikle şehir hayatında ses bariyeri uygulaması olmazsa olmaz bir üründür. Artık yerleşik şehir insanı gürültü bariyerinin kesinlikle kullanılmasını istemektedir. Çünkü kimsenin gürültüye ve sese tahammülü kalmamıştır.

Elbette ki gürültüye maruz kalınmasının en önemli sebebi çarpık kentleşmedir. Çarpık kentleşme sonucu binalar yol kenarlarına yapılmaktadır. Ya da otoyollar binalara çok yakın yerde inşa edilmektedir. Gelişen ve sürekli nüfusu artan dünyamızda gürültü de sürekli artmaktadır bu yüzden.

Gürültü Perdesinin Avantajları Nelerdir?

Gürültü perdesinin avantajları oldukça fazladır.

 • Şehir hayatında insanın gürültüden yıpranmasını önler.
 • Gürültünün zararlı etkilerinden korur.
 • Suni çim ile kaplı gürültü bariyerleri çevreye estetik bir görüntü katar.
 • Geri dönüştürülebilir malzemeden üretildiği için çevreye zarar vermez.
 • Hatko Ses Bariyerleri üstün ses emici özelliklere sahiptir.
 • Son derece dayanıklıdır.
 • Kötü hava koşullarında aşınma ve yıpranma olmaz.
 • Her ebatta üretilebildiği gibi herhangi bir yere de yapılabilir.

Gördüğünüz gibi, gürültü perdesi oldukça güzel ve kullanışlı ürünlerdir. Hatko Ses Bariyerleri olarak size daha sağlıklı ve daha sessiz bir yaşam alanı sunmak için çalışıyoruz. Görsel olarak güzel olan ses bariyerlerimizi suni çim ile kaplayabiliriz. Herhangi bir renkte de ses perdesi üretilebilir. Ancak günümüzde, özellikle suni çim kaplı olanlar sıklıkla tercih edilmektedir. Daha fazla bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin.

TOP