Gürültü Bariyeri

Kaliteli bir yaşam standartına kavuşmanızı sağlayan Hatko Ses Bariyerleri, taşıt trafiğinin yoğun olduğu otobanlar, tren ve tramvay yolları, duble yollar gibi alanlarda ses seviyesini maksimum seviyede azaltıp, o çevrede oturan ya da çalışan şahısların hayat kalitesini mühim bir seviye de arttırmaktadır. Kurulumu oldukça basittir ve kişiyi gürültünün zararlı etkilerinden korur.

Ses Bariyeri Renkler

Gürültü Bariyerinin Avantajları

 • Trafik gürültüsünün şiddetini azaltır.
 • Göze hoş gelen bir tasarımı vardır. Estetik değerleri ve manzaraları bozmaz. 
 • Geri dönüşümlü malzemeden üretilmiştir. 
 • Çift yüze sahip dokusu ile çevreye uyumu yüksektir. 
 • Ekstra dayanıklılık için sert bir omurga ile güçlendirilmiştir. 
 • İhtiyaç halinde kolaylıkla taşınabilir veya kaldırılabilir. 
 • Hayvan güvenliğini sağlar.
 • Yanmazlık Özelliği vardır.
 • Aşınmaya Dayanıklı kauçuk bir yapısı vardır.
 • Rüzgara dayanıklı bir üründür.
 • EN 14388, EN 1793, EN 1794, EN 14389, EN 16272
  ve TÜV kalite sertifikalarına sahiptir. 

Gürültü Bariyeri nedir?

Gürültü bariyeri günümüzde gürültünün zararlı etkilerinden korunmamız için alınan en güzel önlemdir. Hatko Ses Bariyeri olarak hayatınızın her alanına gürültü bariyerleri inşa edebiliyoruz. Çocukların eğitim hayatının sekteye uğramaması için okulların etrafına gürültü bariyerleri inşa edebiliyoruz. Ayrıca evlerinizin etrafına da inşa edebildiğimiz gürültü bariyerleri ile sizlere huzurlu bir dünyanın kapılarını açıyoruz.

Sessiz Koruyucu Gürültü Duvarı Bariyerleri, ses yalıtımlı duvar endüstrisine bakım gerektirmeyen bir alternatiftir. Bakım gerektirmemesi büyük bir avantajdır. Çünkü ekstra bir maliyet gerektirmez. Tek bir harcama ile ev, ofisinizi veya çevrenizi şehir gürültüsünden koruyabilirsiniz.

Gürültü Bariyerlerinin İşlevleri Nelerdir?

Gürültü Bariyerlerinin İşlevleri oldukça yüksektir. Bu fonksiyonları birlikte inceleyelim.

 • Kötü hava koşullarına karşı yüksek direnç sağlar.
 • Rüzgara karşı çok dayanıklıdır.
 • Alternatiflerden çok daha hafif bir malzemeden üretilmiştir.
 • En az 15 yıl garantisi vardır.
 • Geri dönüşüme uygun malzemelerden üretilmiştir.
 • Uygulamalar, projelere bağlı olarak estetik, çevre dostu ve yaratıcı çözümler sunar.
 • Hatko Ses Bariyerleri, iklim koşulları göz önüne alınarak üretilmektedir.

Hatko'nun ses engelleri genellikle dikey olarak uygulanmasına rağmen; Bazı projelerde estetik kaygılar nedeniyle parabolik yapılabilir. Böylece, sesi kaynaktan geri yansıtmak daha kolaydır. Hatko Ses Bariyeri sistemlerinin her biri coğrafi faktörler, köprüler ve viyadükler, fabrika veya yerleşim alanları, hava koşulları ve bu nedenle gürültü engellerinin yüksekliği her projede farklı olabilir.

Ayrıca ses engelleri suni çim kaplı olabilir. Bu işlemin sonunda gürültü bariyerleri çok güzel görünmektedir.

Uluslararası alanda oldukça yaygın olarak kullanılan gürültü bariyerleri ile çevremize rahat bir nefes aldırabiliriz. Gürültü bariyerleri farklı şekillerde üretilebilmektedir. Örneğin gürültü bariyerleri sadece kauçuk malzemeden de üretilebilir ya da kauçuk malzemenin üzerine suni çim kaplaması yapılarak da üretilebilir. Bu tamamen çevrenin estetik görünüme sahip olması için önemlidir.

Gürültü Bariyerleri Her Çevre ile Uyumlu Mudur?

Bu soruyu cevaplamak bizim için çok mutluluk vericidir. Çünkü Hatko Ses Bariyerleri suni çim ile kaplanabilir. Başka bir deyişle, doğa ile uyumlu yeşil renk ürünlerimizde görüntü kirliliği yaratmamak adına oldukça estetik ürünler imal etmekteyiz. Aslında suni çim kaplı gürültü bariyerleri modelimiz son yıllarda daha çok tercih edilmektedir.

Gürültü bariyeri, insan sağlığı odağıyla üretilmiştir ve şehir hayatındaki etkileri oldukça büyüktür. Öyle ki; yine yapılan testlerde karayolu trafiği gürültü bariyerleri kullanılan alanlarda ikamet edenlerin, kullanılmayan ve aynı özelliklere sahip olanlarda ikamet edenlere göre çok daha mutlu olduğu ortaya çıkmıştır.

Gürültü bariyeri taşıt odaklıdır. Bu yüzden karayollarında sıklıkla kullanılır. Tabi sadece karayolları değil, bununla birlikte tren, tramvay, metro yolu ya da havaalanı gibi alanlarda da tercih edilmektedir. Uygulanması ve montajı oldukça kolaydır.

Otoyol kenarlarına döşenmesi sebebiyle, araç trafiğinin sesini yol içerisinde tutar ve gürültü bariyerinin dışarısına sızarak şehre karışmasını engeller. Bu da %100’e veren ses düşüşü meydana getirir. Bu bazı durumlarda %80 seviyelerine kadar düşebilmektedir. Sesi soğurmasıyla; şehir hayatındaki gürültü neredeyse 0 noktasına iner.

Gürültü Bariyeri Çeşitleri Nelerdir?

Gürültü bariyerlerinin bir çok çeşidi bulunmaktadır. Bazıları bina duvarlarının içlerine yapılırken bazıları da binanın dışına yapılarak gürültüyü kesmektedir. Örneğin ses bariyerleri otobanda araçların yaydığı yüksek sesin yani gürültünün yayılmasını engellemek için kullanılabilir. Ses bariyerleri yüksek sesi emerek içine hapseder ve bu sayede insanların şehirde rahat bir nefes almasını sağlar.

Bariyer Duvarları normalde bir gürültü kaynağı ile hedef popülasyon arasına bir ses bariyeri yerleştirmek için kullanılır. Bu bariyer, iç veya dış mekandaki hemen hemen her boyut alanını kapsayacak şekilde uyarlanabilen sessiz bir gölge bölgesi oluşturur. Hatko Ses Bariyerleri ile iletişime geçtiğiniz andan itibaren sizinle birlikte çalışmaktayız. Tamamen sizlerin isteği doğrultusunda ses bariyerlerimiz üretilmektedir ve hizmetinize sunulmaktadır. Ayrıca farklı renk ve boyutlarda ses bariyerleri tasarımlarımız mevcuttur.

Günümüzde en çok tercih edilen ses bariyeri çeşidi suni çim ile kaplanan gürültü bariyerleridir. Çünkü oldukça estetik ve doğal bir görünüme sahiptir ki yapılan gürültü bariyerlerinin hiçbir yapay görüntüsü çevrenize yansımayacaktır. Yeşilin ve doğal renklerin sizlere olan yansıması ile huzur bulacak ve yaşadığınız mekanlarda vakit geçirmekten keyif alacaksınız.

Gürültü Bariyeri Teknik Tasarımı

Gürültü bariyeri ile ilgili açıklama yapmadan önce bu noktada tasarımına değinmek istiyoruz. Çünkü bugün, gürültü bariyeri ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri de tasarım olarak kendini gösteriyor. Gürültü bariyeri tasarımı teknik açıdan oldukça detaylıdır. Fiziki olarak ise; belirli net olgulara sahiptir.

Gürültü bariyeri tasarımı için genel tasarım esasları bulunmaktadır. Bu esaslar aşağıda sıralandığı gibidir:

 • Optik algılama
 • Tasarım hedefleri
 • Taslak çalışması
 • Yeşillendirme çalışması
 • Spesifik büyüme
 • Aydınlık alan
 • Sergileme biçimi
 • Yükseklik ve eğim
 • Bakım ihtiyacı

Söz konusu esasların tamamı ortaya kusursuz ve kaliteli bir ürün çıkarmak adına belirlenmiştir. Optik algılama esası sayesinde araç sürücüsü gürültü bariyerlerini yolla bütün bir parça olarak görmekte ve bu sayede dikkatini bariyerlere değil yola vermektedir. Yani, ekstra bir dikkat dağınıklığı oluşmamaktadır.

Tasarım hedefleri, yol ve çevrenin ihtiyacına göre farklı kollarda ele alınır. Fakat genel olarak hedef; gürültü bariyerlerinin çevreyle tamamıyla eksiksiz olarak uyum içerisinde olması; izleyenler tarafından yabancı bir cisimmiş gibi görünmemesidir.  Bunun için de bir takım detaylara dikkat etmek gereklidir. Her kırsal alan ya da şehir hasasının özelliği; dikkat edilmesi gerekenlerin başında yer almaktadır. Bunun yanı sıra, sedle ve perde kombinasyonları bir konstrüksiyona tercih edilmelidir. Çok uzun olan bariyerler, monotonluğun önüne geçmek adına bölüm bölüm yerleştirilmelidir. Var olan yapılara dikkat edilmelidir ve eğer dar alanlar söz konusuysa mevcut zemin alanıyla ilgili bitişik arazi lehine öncelik verilerek ilk uygulama oraya yapılmalıdır.

Taslak çalışması uygulama öncesinde son detayları içermektedir ve taslak çalışması sonucunda uygulama öncesi son adım ortaya çıkmaktadır.  Diğer detaylar da son rütuşları oluşturmaktadır.

Gürültü Bariyeri Fiziki Tasarımı

Gürültü bariyeri teknik olarak bir önceki başlıkta belirttiğimiz esaslara dayalı olarak tasarlanmaktadır. Bu noktada; yolların gürültüsünün şehre taşınmaması ve yollarda doğal görünüm elde edilmesi de temel amaçtır.

Gürültü bariyeri fiziki tasarımı; sesi yola hapsedecek şekilde tasarlanmıştır. Bir yolun genel olarak sağ ve sol bölgelerine yerleştirilir. Yol içerisinde geçen araçların yarattığı ses dalgaları; kavisli gürültü bariyeri yapısıyla şehre dağılmadan direkt olarak tekrar yol içerisine yönlendirilmekte ve zemin tarafından soğurulmaktadır. Gürültü bariyer, sadece sesi yola geri çevirmek için değil, aynı zamanda soğurmak için de kullanılabilir. Bu noktada %90’a yakın soğurma sağlanabilir. dB bakımından ise 40 dB’e kadar emiş gerçekleştirilir. Geri kalan bölüm ise yola yansır. Ses kesinlikle şehre yansımaz.

Görünüş açısından gürültü bariyeri ve bariyeri dikkatli bakılmadığı takdirde yola entegre gibi görünmektedir. Yolun genel peyzajına göre doğal yeşil renkte, ya da grimsi renklerde üretilebilir. Renk konusunda sınır yoktur. Ayrıca özelleştirme adımları kapsamında logo baskısı vs. gibi detaylar da eklenebilmektedir.

Neden Hatko Ses Bariyeri Tercih Edilmeli?

Ses ve gürültü bariyeri konusunda Hatko Ses Bariyeri firmamızı tercih etmeniz için çok sayıda neden bulunmaktadır. Bunun için belediyelere sunduğumuz proje dosyalarımızda gerekli tüm detaylar yer alsa da; ön bilgilendirme yapmak adına bu sektörde Dünya'nın sayılı firmaları arasında yer aldığımızı ve 70'den fazla ülkeye ihracat gerçekleştirdiğimizi bildirmek isteriz.

%100 müşteri memnuniyeti ve uygun fiyat odağıyla hareket eden firmamız, en yüksek kaliteyi; olabileceği en düşük fiyata sunduğu için hem belediyelere, hem de yetkili kuruluşlara sonsuz destek vermektedir.

Yaptığımız tüm gürültü ve ses bariyeri çalışmalarında talebe göre özel renk oluşturabiliyoruz. Sadece bununla sınırlı kalmıyor aynı zamanda logo basım çalışmaları da gerçekleştirebiliyoruz.

Türkiye’de hemen hemen her şehirde uygulaması yapılan gürültü bariyeri ürünlerimiz, bugün Dünya’da 50’den fazla ülkede görevlerini yerine getirmekte, yol gürültüsünün şehir hayatına etki etmemesini sağlamaktadır. Sektörün dar olması sebebiyle çok fazla firma boy göstermemektedir. Bu anlamda sektör lideri olan firmamız, gerekli tüm ihtiyaçları karşılamak adına oldukça büyük alana sahip ve donanımsal olarak A+ seviyeye gelmiş fabrikasında uygun fiyat – yüksek kalite politikası altında üretim yapmaktadır.

Gürültü Bariyeri Maliyeti Ne Kadardır?

Gürültü bariyerleri çok büyük olabilmektedir. Kullanılacak bölgeye göre yüksekliği 2 metreye kadar çıkabilmektedir. Buna bağlı olarak da gürültü bariyerlerinin maliyeti değişir.

 • Otoyol uzunluğu
 • İmalatta kullanılacak malzemeler
 • Malzemelerin kalitesi

Ses bariyerlerinin maliyetini değiştiren etmenler arasında yer almaktadır. Bilinmesi gereken bir diğer nokta ise gürültü bariyerlerinin farklı tasarımlarda yapılabileceğidir. Ses bariyerleri maliyetini etkileyen bir diğer nokta ise bu bariyerlerin tasarımıdır. Eğer ses bariyerleri suni çim ile tasarlanır ve süslenir ise maliyet artacaktır.

Bu noktada ses geçirmez duvarları yaptırmak isteyen kişi ve kurumlar bu bilgileri müşteri temsilcilerimize sorarak detaylı maliyet ücretlerini öğrenebilirler.

Ses geçirmez duvarların maliyeti ne olursa olsun avantajları oldukça büyüktür. Bu yüzden şehirde eğer huzurlu ve mutlu bir şekilde yaşamak istiyorsanız trafik gürültüsünden kurtulmanız şarttır. Bunun için de en etkili çözüm gürültü bariyerleridir.

noise barrier
TOP